SZUWAREK 2009

W piątek 24 kwietnia na terenie Parku Wiejskiego w Raszowej odbyły się IV  Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Wędkarstwie Spławikowym Szkół Integracyjnych i Specjalnych.

Organizatorem zawodów był po raz kolejny Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leśnicy. Honorowy patronat nad mistrzostwami objął Pan Waldemar Gaida Wicestarosta Strzelecki. Akweny oraz namiot udostępniła Gmina Leśnica.

Otwarcia zawodów dokonał dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leśnicy Ryszard Baszuk.

W zawodach uczestniczyły dwu, trzyosobowe drużyny z Praszki, Ozimka, Głubczyc, Krapkowic, Kędzierzyna–Koźla, Prudnika, Głogówka i Leśnicy. Po krótkiej odprawie, w trakcie której przypomniano regulamin zawodów, odbyło się losowanie sektorów. Wszystkim młodym wędkarzom rozdano zanęty wędkarskie ufundowane przez producenta, firmę Traper. Ze względów bezpieczeństwa zawodnicy reprezentujący konkretną placówkę łowili ryby wyłącznie w jednym wylosowanym sektorze. Stanowiska przydzielał zawodnikom opiekun grupy. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęto zawody.

Ryby tym razem brały wyśmienicie. Już po kilku minutach pierwsi zawodnicy łowili płocie, okonie i wzdręgi. Idealnym zestawem okazał się krótki 3-4 metrowy bat z żyłką główną 0,10-0,12, spławikiem o wyporności 0,2-0,5 grama oraz haczykiem rozmiaru 14-16.Skuteczną przynętą okazała się pinka, biały robak i ochotka haczykowa. Rekordzista z Leśnicy w trakcie 3 godzinnej tury złowił 87 płotek.  Połów ryb odbywał się na jedną wędkę spławikową. Rywalizacja była bardzo zacięta, do końca nie było wiadomo kto uplasuje się na podium. O godzinie 13.00 zakończono łowienie. Komisja sędziowska na stanowiskach wędkarskich dokonała ważenia złowionych ryb. Łącznie zawodnicy złowili blisko 10 kg ryb.

Największą rybą zawodów był leszcz o masie 800 gram oraz dwa półkilowe liny. Białym robakiem nie pogardził również mały szczupak i kleń. Oj były wypieki na twarzy podczas holu !!! Po zważeniu zawodnicy złowione ryby wpuścili z powrotem do wody.

WYNIKI INDYWIDUALNE:

1 miejsce – Maciej Rega z SOSW w Głogówku, 
2 miejsce – Maksymilian Kowalik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku,
3 miejsce – Sławomir Tokarz z SOSW w Głogówku,
4 miejsce – Paweł Cichoń z SOSW w Leśnicy,
5 miejsce – Dorota Czaja z Zespołu Szkół Specjalnych w Krapkowicach,
6 miejsce – Tomasz Kinder ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku.

WYNIKI DRUŻYNOWE:

1 miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Głogówku,
2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ozimku,
3 miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leśnicy,
4 miejsce – Zespół Szkół Specjalnych w Krapkowicach,
5 miejsce – Zespół Placówek Specjalnych w Praszce,
6 miejsce – Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu,
7 miejsce – SOSW w Głubczycach,
8 miejsce – Zespół Szkół Specjalnych w Prudniku.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, medale, statuetki, dyplomy, wędki, kołowrotki, podbieraki, siatki do przechowywania ryb, literaturę wędkarską. Każdy z uczestników otrzymał zestaw żyłek, haczyków, przyponów, spławików itp. Najmłodsza uczestniczka zawodów puchar ufundowany przez Koło Wędkarskie PZW Reńska Wieś. Zawodników oraz opiekunów poczęstowano myśliwskim bigosem przygotowanym przez panie kucharki z ośrodka w Leśnicy. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody oraz upominki bez względu na zajęte miejsce.

Sponsorami zawodów byli:
Zarząd Powiatu Strzeleckiego,
Kuratorium Oświaty w Opolu,
Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu,
Zarząd Koła Wędkarskiego PZW w Reńskiej Wsi, 
oraz firmy:
Jaxon- Andrzej Podeszwa,
Salix Alba,
Desing Fishing Białe Błota,
Konger Stare Balice,
Traper.

Organizatorzy dziękują Pani Weronice Domereckiej za pieczywo,  Panu Grzegorzowi Pyka za mięso i wędliny oraz Panu Bogdanowi Oleksin za napoje.

Przyjemna atmosfera podczas trwania całej imprezy , wspaniałe nagrody ufundowane przez sponsorów, fauna i flora Parku Wiejskiego w Raszowej oraz wyjątkowo w tym roku rybna woda zachęcają uczestników zawodów do wzięcia udziału w V edycji SZUWARKA.

Połamania kija i rekordowych okazów ryb w następnej edycji „SZUWARKA” życzą organizatorzy. 

Członkowie Zawodów w wędkarstwie spławikowym SZUWAREK w roku 2009