SZUWAREK 2012

W piątek 27 kwietnia na terenie Parku Wiejskiego w Raszowej odbyły się VII  Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Wędkarstwie Spławikowym Szkół Integracyjnych i Specjalnych. Organizatorem zawodów był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leśnicy. Honorowy patronat nad mistrzostwami objął pan Józef Swaczyna starosta strzelecki. Akweny  udostępniła Gmina Leśnica oraz Towarzystwo Ekologiczne „Ziemi Leśnickiej”. Otwarcia zawodów dokonał Burmistrz Leśnicy pan Łukasz Jastrzembski.

Otwarcia zawodów dokonał Burmistrz Leśnicy pan Łukasz Jastrzembski.

W zawodach uczestniczyły trzyosobowe drużyny z Grodkowa, Ozimka, Głubczyc,  Kędzierzyna –Koźla, Głogówka, Krapkowic i Leśnicy. Po krótkiej odprawie, w trakcie której przypomniano regulamin zawodów, odbyło się  losowanie sektorów. Ze względów bezpieczeństwa zawodnicy reprezentujący konkretną placówkę łowili ryby wyłącznie w jednym wylosowanym sektorze. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęto zawody.  Pierwsze ryby w siatkach pojawiły się po kilkunastu minutach. Idealnym rozwiązaniem okazał się delikatny zestaw na płocie. Skuteczną przynętą okazała się pinka, biały robak i ochotka haczykowa. Połów ryb odbywał się na jedną wędkę spławikową. Rywalizacja była bardzo zacięta, do końca nie było wiadomo kto uplasuje się na podium.

O godzinie 13.00 zakończono łowienie. Komisja sędziowska na stanowiskach wędkarskich dokonała ważenia złowionych ryb. Łącznie zawodnicy złowili 13 kg ryb (w poprzedniej edycji niespełna 10,5 kg). Największą rybą zawodów był leszcz o masie 1280 i 1080 gram. Po zważeniu zawodnicy złowione ryby wpuścili z powrotem do wody zgodnie z zasadą „złów i wypuść”. 

Pierwsze miejsce indywidualnie zajął Krzysztof Dul z SOSW w Leśnicy,  drugie –  Sławomir Tokarz  z SOSW w Głogówku, trzecie –Piotr Hołda z SOSW w Głubczycach , czwarte- Sebastian Kozica z SOSW w Głogówku, piąte- Adrian Karaś  z SOSW w Grodkowie, szóste- Wioletta Leuenberg ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozimku.

Drużynowo I miejsce zajął Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leśnicy , II – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Głogówku, III – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Głubczycach. 

Zwycięzcy otrzymali z rąk v-ce starosty strzeleckiego pana Waldemara Gaidy piękne puchary, medale, statuetki, dyplomy, wędki, kołowrotki, plecaki.

Wręczenie nagród z rąk v-ce starosty strzeleckiego pana Waldemara Gaidy

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy upominek  w postaci czapki, zestawu żyłek i spławików itp. Krzysztof Dul za największą rybę otrzymał  statuetkę ufundowaną przez Koło Wędkarskie PZW Reńska Wieś oraz sprzęt wędkarski ufundowany przez Piekarnię Osiedlową w Strzelcach Opolskich państwa Domeredzkich. Zawodników oraz opiekunów poczęstowano smacznym bigosem przygotowanym przez panie kucharki z ośrodka w Leśnicy.

Sponsorami zawodów byli:

Zarząd Powiatu Strzeleckiego,
Kuratorium Oświaty w Opolu,
Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie,
Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu,
Zarząd Koła Wędkarskiego PZW w Reńskiej Wsi, 

oraz firmy:

Jaxon z Poznania,
Balsax z Kłodzka,
Piekarnia Osiedlowa w Strzelcach Opolskich,
Hurtownia Nabiałowo-Spożywcza „ZEFIREK” w Zdzieszowicach.

Organizatorzy dziękują Panu Rafałowi Domeredzkiemu za pieczywo,  Panu Markowi Janic za mięso i wędliny.

Piękna pogoda podczas trwania całej imprezy , wspaniałe nagrody ufundowane przez sponsorów, fauna i flora Parku Wiejskiego w Raszowej oraz rybna woda zachęcają uczestników zawodów do wzięcia udziału w kolejnej edycji SZUWARKA.

Połamania kija i rekordowych okazów ryb w następnej edycji „SZUWARKA” życzą organizatorzy.

Tekst: Ryszard Baszuk
Foto:  Przemysław Janiszewski, Marcin Kamiński.